Plum. ile Dijital Kimlikler E-imza ve Blockchain Güvencesinde

Plum. nedir? Blockchain ve e-imza altyapısı ile güvence altına alınan dijital kimlikler dijital dünyada gerçek kullanıcıları tespit etmeyi nasıl sağlıyor? Bu yazımızda sizler için açıkladık.

Bilindiği gibi dijital ortamda bir çok platformda çeşitli kullanıcı adları, mail adresleri vb. bilgilerle kayıt işlemi gerçekleştiriyoruz. Dijital ortamda gerçekleşen kayıt işlemlerinde bazı kullanıcılar tamamıyla kendilerine ait hesapların bilgilerini paylaşırken, bazı kullanıcılar ise sahte hesaplar kullanabiliyor. Bu durum kurumların müşterilerini tanımaları, paylaşılan kullanıcı datalarının doğru biçimde tutulması ve iletişim kanalı maliyetlerine kadar bir çok durumu etkiliyor. Dijital ortamda işlemlerin güvenli olarak yapılabilmesi için hem göndericinin hem de alıcının bilgilerinin doğruluğu büyük önem arz ediyor. İşte Plum. bu noktada devreye giriyor.

Plum., e-imza ve blockchain alt yapısının bir arada kullanıldığı, dijital dünyada kimliklerin yasal bir alt yapı ile tespit edilebildiği platformdur. Plum. herhangi bir otoriteye bağımlı kalmaksızın, bloklarda kaydedilmiş şifreli kimliklerle hareket eden yenilikçi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

KYC (müşterini tanı) süreçlerini kolaylaştıran Plum. ile kişilerin dijital ortamda gerçekleştirdikleri işlemlerde gerçek kimlikleri ile hareket edip etmedikleri tespit edilebilecek. KYC (müşterini tanı) süreçleri açısından olumlu etkiler oluşturacağı düşünülen ürün sayesinde müşteri finansal güvenliği sağlanmasından, müşteri verilerinin doğru olarak elde edilmesi ve ilgili veri elde etme maliyetlerinde tasarrufa gidilmesi başta olmak üzere, iş gücü ve süreç verimliliği gibi konularda da tasarruf edilebilecek.