E-Devlet Adres Değişikliği İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden ikamet değişikliği nasıl yapılır? E-Devlet üzerinden adres değişikliği gerçekleştirmek için hangi adımlar izlenmelidir?

İkametgah değişikliği bir çok vatandaşı fiziki olarak yoran işlemlerden biri. Sınırlı bir süre içerisinde beyan edilme zorunluluğu da olması sebebiyle çeşitli nedenlerle adres değiştiren kişiler yeni adreslerini en kısa sürede bildirmek durumunda kalıyorlar. İkametgah değişikliği gerçekleştirien bireyler bu değişikliği 20 gün içerisinde resmi mecralara beyan etmekle yükümlüler. Adres değişikliği işlemi e-Devlet kapısına ek olarak Nüfus Müdürlüklerin’den de gerçekleştirilebiliyor.

Fakat nüfus müdürlüklerinden işlem gerçekleştirmeden önce muhtarlıktan gerekli, talep edilen belgelerin temin edilmesi vb. durumlar oluşabildiğinden, aynı zamanda bireylerin fiziki olarak Nüfus Müdürlüğü ve muhtarlığa gitmeleri gerektiğinden zaman kaybı oluşturabiliyor. E-Devlet üzerinden bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi bireylerin günlük hayatlarında zamandan tasarruf sağlamasına imkan veriyor. Adres değişikliği işleminizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Karşınza çıkan aşağıdaki giriş ekranından sisteme E-Devlet şifresi, e-imza ya da mobil imzanız ile kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz.

Sisteme giriş sağladıktan sonra e-Hizmetler bölümünden Nüfüs Müdürlüğü hizmetleri kapsamında yer alan Adres Değişikliği Bildirimi sayfasından ilgili bilgileri girerek işlem sağlayabileceksiniz. Fakat bu sayfaya erişmeniz öncesinde aşağıdaki gibi e-imza ya da mobil imzanız ile sisteme giriş yapmanızı talep eden bir sayfa ile karşılaşacaksınız. E-Devlet üzerinden adres değişikliği gerçekleştirebilmeniz için e-imza ve ya mobil imza sahibi olmalısınız. E-imza sahibi olmak için devletin yetkilendirmiş olduğu Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı’lara başvuruda bulunabilirsiniz.