e-Devlet Kapısı’nda Bordro Sorgulama Dönemi

e-Devlet kapısı bordro sorgulama işlemi nedir? Kimler e-Devlet üzerinden bordro sorgulaması gerçekleştirebilir? Bu yazımızda…

e-devlet hayatımıza girdiğinden beri bireysel ve kurumsal anlamda bir çok işlemin gerçekleştirilmesinde ve daha önce günlük hayatın içerisinde izin alarak ya da ekstra zaman harcayarak fiziki olarak bir kuruma giderek işlem gerçekleştirme işlemini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Hem ticari olarak kendi işini yönetenler hem kurumlarda çalışanlar aynı zamanda bireysel işlemlerini gerçekleştirirken zamandan tasarruf etmek isteyenler için büyük bir öneme sahip olan e-Devlet kapısı her geçen gün hayata geçen uygulamalarıyla da yeni işlemleri yerimizden dahi kıpırdamadan yapabilmemizi sağlıyor. Bu yazımızda yakın zamanda e-Devlet Kapısı’na eklenen ve hayatımızı kolaylaştıran bir uygulamadan bahsedeceğiz.

e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulaması yapılmaya başlanan e-bordro uygulaması çalışanlarınların bordrolarını online olarak görüntüleyebilmesine olanak sağlıyor. Ancak maaş bordrolarının e-Devlet üzerinden sorgulanması işlemini yalnızca devlet memuru olarak çalışan personel gerçekleştirebiliyor. Özel sektörde daaliyet göstermekte olan firmaların çalışanları , 4 C veya farklı sözleşmelerle çalışanlar da malesef henüz bu sistemden yararlanamamaktadır.

Peki hizmeti şuan kullanabilen devlet memurları bu sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirecekler? Bilinmesi gerekenler neler?

*Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme şifre, e-imza, mobil imza veya diğer giriş yöntemlerinden biri ile giriş yapılması gerekmektedir.

*Ardından hizmetler bölümü veya üst kısımda yer alan arama çubuğundane-Bordro yazarak sorgulama yapılmalıdırr. Sorgulama sonrası karşınıza çıkan ekrandan sorgulamak istediğiniz bordroyatıklamanız yeterlidir.

Dilerseniz sorguladığınız bordrolarınızı aynı ekranda yer alan yazdır butonuna tıklayarak kolay ve hızlı biçimde yazdırabilirsiniz.