İmza Süreçleri Corona Virüse Yenilmedi

Dünya genelinde meydana gelen Corona Virüs Salgını küçük ve büyük ölçekli bir çok şirketin iş süreçlerini etkiledi. E-imza ile imza süreçlerinin aksamasının önüne geçildi.

Corona virüs sebebiyle insan sağlığını ön planda tutmak amacıyla duraksatılan iş hayatı bir çok kurumsal şirket ve KOBİ’nin iş süreçlerinin de aksamasına neden oldu. Kurum çalışanları evden çalışmaya başlamış olsa da imza işlemleri gibi bazı süreçler bilindik yöntemlerle gerçekleştiğinde bireylerin yüz yüze, fiziki olarak bir arada bulunarak işlem yapmalarına neden oluyordu. Aynı zamanda sokağa çıkma yasaklarında bu süreçler aksamaya uğruyordu. Şirketler ve bireyler e-imza kullanımı ile pandeminin en zorlu dönemlerinde evlerinden 7 gün 24 saat elektronik imza ile imzalama yaparak iş sürecine katkıda bulundu.

E-imzanın uzaktan işlem yapmaya imkan veren yapısı sayesinde ıslak imza ile meydana gelebilecek dışarı ile temas en aza inmiş oldu. Mevcut kurumların yanı sıra pandemi süreci devam ederken bir çok kurum da imza işlemlerini uzaktan, günün her saati ve zahmetsiz gerçekleştirebilmek için e-imzalı oldu. Özellikle kurumsal şirketlerde elektronik imza ile birlikte kullanılabilen ürünler sayesinde yalnızca imza atmak değil, pdf döküman imzalama, toplu imzalama, bir kaç yönetici ya da çalışanın imza ya da onayını gerektiren süreçler gibi pek çok işlem kolaylıkla gerçekleştirilebildi.

Elektronik imza bireysel kullanımının yanı sıra kamu ve özel sektörde de zaman ve paradan tasarruf sağlaması nedeniyle tercih ediliyor. Elektronik imza ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini de garantiliyor.

E-GÜVEN olarak elektronik imzanın kullanımı konusunda verilere değinirsek iş süreçlerindeki önemini bir kez daha vurgulamış olacağız. Biz Türkiye’nin en çok nitelikli elektronik sertifika üreten Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olarak ayda ortalama 1 milyon mobil imzalama işlemi ve 45 milyonun üzerinde e-imzanın doğrulanmasını sağlıyoruz. Bu rakam 45 milyonun üzerinde güvenli ve yasal işleme işaret ediyor. Son dönemdeki veriler de bunu doğrular nitelikte son 5 yıla oranla değerlendirildiğinde e-imza kullanımının %205 oranında arttığını görüyoruz. İş süreçlerindeki dijitalleşme ilerleyen günlerde farklı ölçekten bir çok yeni kurumunda e-imzanın avantajlı dünyası ile tanışacağını ön görüyoruz.