Plakalara Yazılan Cezalar E-Devlet’te

Araç plakalarına yazılan cezalar artık e-Devlet üzerinden görüntülenebilecek ve kontrol edilebilecek.

E-Devlet her geçen gün yeni bir hizmet ile hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. E-imza ve mobil imza ile giriş, uzakta ikametgah güncelleme, soy ağacı sorgulama ve farklı bir çok hizmet e-Devlet üzerinden kolaylıkla ve dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor. İşte bu yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Özellikle şirketlerin iş süreçlerine katkı sağlayacak hizmet sayesinde araç plakalarına yazılan cezalar artık e-Devlet üzerinden kolaylıkla görüntülenebilecek.

Araç Plaka Cezası

Hayata geçirilen uygulama ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre tüzel kişiye kayıtlı araçların plakasına yazılan Trafik İdari Para Cezaları www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulanabilecek. e-Devlet kapısına şifrenizin yanı sıra e-imza ve mobil imzanız ile de giriş sağlayarak sorgulama işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni hizmet sayesinde tüzel kişi ismine kayıtlı araç ya da araçların plakalarına yazılan trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmesi durumunda e-Devlet kapısına şifresiyle giriş yapan tüzel kişi yetkilisi, Emniyet Genel Müdürlüğü kurum hizmetlerinden sorgulama gerçekleştirerek ilgili cezanın detaylarına erişim sağlayabilecek. Tüzel kişi yetkilisi ilgili ceza hakkında vergi kimlik numarası, aracın plakası, cezanın düzenlendiği il/ilçe, ceza tarihi, ceza saati, ceza maddesi, ceza tutarı bilgilerine erişebilecek.