Yapay Zeka Dünyasında Neler Oluyor?

Yapay zeka dünyasında gerçekleşen yenilikler neler? 2018 ‘de yapay zeka hayatımızın neresinde yer alacak sizler için araştırdık.

Gelişen teknoloji ile birlikte önce bilgisayarlar, tabletler sonrasında akıllı telefonlarımızın içerisinde kendisine yer edinmeyi başaran yapay zeka ürünü uygulamalar ve en son geçtiğimiz günlerde Japonya’da oturma izni alan yapay zeka konuşma botu chatboy ile inanılmaz noktalara ulaştı. İsmi Shibuya Mirai olan robot yedi yaşında bir çocuğu temsil edecek şekilde tasarlanmış. Tek görevi konuşmak, yerel halkı dinlemek ve halkın endişelerini yerel yönetime iletmede arada iletişim ayağını oluşturmak.

Yapay Zeka

Shibuya Mirai fiziksel bir forma sahip olmamasına rağmen LINE uygulaması üzerinden aracılığıyla kolaylıkla görüşme sağlayabilir. Hatta bununla da kalmayan robot fotoğraflara yorum da yapabiliyor. Yapay zekalara bu derece insansı anlamlar yüklenmesi ve bir robotunda son dönemde vatandaşlık alması akıllara farklı soruları getiriyor. Eğlenceli ve merak edilen sorulardan bazıları ise; vatandaşlık almaları durumunda yapay zekaların oy kullanma hakkı olacak mı? Vergi ödeyecekler mi? şeklinde

Yapay Zeka

Dünyanın farklı yerlerinde yapay zeka ile farklı haberler duyuluyorken Stephen Hawking insan gündemini derinden etkileyecek yorumlarda bulundu. Profesör Stephen Hawking, Wired dergisine yaptığı değerlendirmelerde “Bilimin gerçekliği olmasaydı yaşadığımız dünya bir kurmacadan ibaret olurdu. Yine de dünyamız gün geçtikçe daha da kurgusal bir gerçekliğe doğru sürükleniyor. Bilimin önlenemez yükselişine rağmen bu sürükleniş, insanların sonunu getirebilir.

Benim tercihim, insan yerleşimi için uygun gezegenleri kolonize etmek amacıyla titiz çalışmalar yürütülmesi gerektiğidir. Sanırım bu konuda hiçbir dönüş noktasına ulaşmadık. Dünya bizim için küçülmeye başladı, nüfus endişe verici bir oranda artıyor ve kendimizi yok etme tehlikesi içerisindeyiz. Bunun çevreye zarar vermesi ya da yıkıcı oranlarda bir nükleer savaşın kitlesel kıyımlara yol açmasını düşünmeksizin, alternatif yerler bulmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Yapay Zeka

Peki yapay zekanın aslında uzun zamandır hayatımızda olduğunu ve  hayatımızı da oldukça kolaylaştırdığını söylesek. Apple Siri, Microsoft  Cortana, Google Now, IBM Watson, IPsoft Amelia  bu yapay zeka ürünü uygulamalardan bazıları. Gelecekte yapay zeka ile ilgili çalışmalar hangi noktaya gelir şuan için bilemesek de insan hayatında daha fazla yer alacağı ön görülmektedir.