E-imzayla Hayatımız Kolaylaşacak

Dijitalleşmenin etkisi her geçen gün daha fazla hissedilirken elektronik imza kullanımı da giderek yaygınlaşıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2021 yılı birinci çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 4 milyon 788 bini, mobil imza sayısı ise 706 bini aştı.

Kimlikler e-devlet üzerinden doğrulanabilecek

BTK tarafından hazırlanan “Elektronik Haberleşme Sektöründe Başvuru Sahibinin Kimliğinin Doğrulanma Süreci Hakkında Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, abonelik sözleşmesi, numara taşıma, işletmeci değişikliği, nitelikli elektronik sertifika, kayıtlı elektronik posta ve SIM kartı değişikliği başvuruları işlemlerine ilişkin belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi halinde başvuru sahibinin kimliği e-devlet üzerinden doğrulanabilecek.

Yüz yüze işlem zorunluluğu bitiyor

Uzaktan kimlik doğrulama ile e-imza alacak kişiler kimlik kontrolü süreçlerini müşteri temsilcisi aracılığıyla video konferans veya yapay zeka yöntemiyle gerçekleştirilebilecek. Böylelikle uzaktan kimlik doğrulama hizmetiyle yüz yüze temasa gerek olmadan kimlikler uzaktan doğrulanabilecek. Bu yenilik öncesinde e-imza alabilmek için kimlik doğrulama işlemlerinin notere gidilerek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilen elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına bizzat giderek ya da ilgili kurumlardan adreste kimlik doğrulama hizmeti alınarak yüz yüze yapılması gerekiyordu. 

Hep nakitten hem vakitten tasarruf

Yeni çipli kimlik kartlarına e-imza sertifikası yüklenebilir duruma geldiğinde e-imza tamamen günlük hayata entegre hale gelmiş olacak. Kimlik kartlarında kendine yer bulacak olan e-imza, gerek bireysel gerek kurumsal hayatta giderek daha fazla kullanım alanına sahip olacak. Dijital dönüşümün merkezinde bulunan e-imza sayesinde kağıt, kurye, arşivleme gibi maliyetli ve zaman kaybına neden olan süreçler tasarruflu ve verimli işleyişlere bırakacak.

İşler özgürleşiyor

2005 yılının Haziran ayında ülkemizde ilk e-imzayı üreten, yenilikçi ve kullanıcı dostu çözümlerle hayatı kolaylaştıran E-GÜVEN, uzaktan kimlik doğrulama ile e-imza alacak kişilerin kimlik kontrolü süreçlerini video konferans yöntemiyle gerçekleştirilebilecek. 31 Aralık itibarıyla başlayacak süreçle birlikte e-imza alım süreçleri yüz yüze kimlik kontrolü yerine uzaktan kimlik doğrulama yöntemiyle yapılabilecek.

Sizde hem iş süreçlerinizi dijitale taşımak hem de zaman ve paradan tasarruf sağlamak için dijital dünyada e-imza ile tanışın. Hemen e-imza sahibi olmak için E-GÜVEN‘i ziyaret edin.