BTK 2019 İlk Çeyrek Verileri Açıklandı!

BTK tarafından açıklanan 2019 ilk çeyrek verilerine göre e-imza ve mobil imza sayısı yükselişte. Kaydedilen verilere göre e-imza sayısı 3 milyon 452 bin 307’ye mobil imza sayısı ise 569 bin 760 yükseldi.

İmza işlemlerini zamana ve mekana bağımsız kalmadan yapabilmemizi sağlayan e-imza kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Gerek özel sektör gerek ise kamu alanında bir çok kullanım alanına sahip olan e-imza bir çok kişinin imza işlemlerini hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirmesine imkan sağlıyor.

BTK, 2019 ilk çeyrek Pazar Verileri Raporu açıkladı. Açıklanan verilere göre e-imza sertifika sayısı 3 milyon 452 bin 307 ‘ye yükseldi. Mobil sertifika sayısı ise 569 bin 760’a yükseldi. E-imza ve mobil imza sertifika sayısında %5.8 , mobil imza sertifika sayısında %2.8 olmak üzere 2018 yılı son çeyreğine göre gözle görülür bir artış yaşandı.

BTK ‘nın açıkladığı verilere göre her dönem e-imza ve mobil imza kullanımında belirli düzeyde artışlar gözlenmekte. E-imza gerek bireylerin adres değişikliği gibi bireysel işlemlerini uzaktan gerçekleştirmesine imkan vermesi sayesinde gerekse kurumsal işlemlerde bireylerin iş yükünü, zamanını ve kurumun maddi yükünü ve kağıt kullanımını azaltması ile oldukça tercih edilen bir araç. Aynı zamanda e-imzanın ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olması ve teknolojinin gelişmesi ile kişilerin işlemlerini dijital platformlarda gerçekleştirmeye başlaması tercih edilmesinde en önemli etkenlerden. Aynı zamanda e-imza ile birlikte kullanılabilen bir çok imzalama ve onaylama aracı sayesinde tek bir kişi imza işlemi gerçekleştirerek bir kuruma aktarmakla kalmıyor. Birden fazla kişi bir imza süreci içerisine dahil edilerek yurt içi ve yurt dışında zaman ve mekandan bağımsız olarak toplu ya da tekil imzalama gerçekleştirebiliyor.

Geleneksel ıslak imza yöntemi düşüldüğünde bu süreçlerin hayli zor ve zaman gerektiren işlemler olduğu dikkati çekiyor. Fakat e-imza sayesinde kağıt, kargo, toner ve yazıcı maliyetleri azalırken hızlı ve güvenli imzalamaya olan talep artıyor.