Diş Fırçası İthalatı Tarife Kontenjanı Açıldı

Diş fırçası ithalatı için ek mali yükümlülük şeklinde uygulanan korunma önleminden muafiyet sağlanması amacıyla tarife kontenjanı açıldı.

Diş fırçası ithalatı tarife kontenjanı başvuruları da e-imza ile yapılabilecek. Ticaret Bakanlığı’nın İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ek mali yükümlülük şeklinde uygulanan korunma önleminden muafiyet sağlanması amacıyla tarife kontenjanı açıldı. Bu şekilde e-imzanın kullanım alanlarına da bir yenisi daha eklendi. Başvuruların e-imza ile Ticaret Bakanlığı internet sitesinden yapılacağı belirtildi. Bu sayede hem başvuru sahipleri işlemlerini uzaktan hızlı ve güvenli bir biçimde gerçekleştirebilecek. Hem de süreç takibi kolaylaşmış olacak.

Diş fırçası ithalatına ilişkin tarife kontenjanı miktarı, ek mali yükümlülüğün uygulandığı her bir dönem için 6 milyon 289 bin 963 adet olacak ancak her bir ülke veya gümrük bölgesi menşeli eşya için bir dönemde verilecek tarife kontenjanı 2 milyon 96 bin 654 adedi  geçemeyecek. Tarife kontenjanı taleplerine ilişkin başvurular, Ticaret Bakanlığı internet sitesinden elektronik imza ile yapılacak. Kontenjan, başvuru sırasına göre ‘ilk gelen ilk alır’ yöntemiyle dağıtılacak. Bir ithal lisansında verilebilecek tarife kontenjanı miktarı 50 bin adedi geçemeyecek. Bir ithal lisansı sadece bir ülke veya gümrük belgesi için düzenlenecek. 
 Diş fırçası ithalatı tarife kontenjanı konusu eşya ancak ithal lisansının geçerlilik süresi içinde serbest dolaşıma girebilecek. İthal lisansının fiziksel olarak düzenlenmesi halinde geçerlilik süresinin bitiminde Bakanlığa iadesi zorunlu olacak.