MEDAŞ ‘da E-İmza Dönemi Başladı

MEDAŞ ‘da elektronik imza dönemi başladı. İlk kez elektrik bağlanacak bina ve tesisler için gerçekleştirilecek bağlantı anlaşmaları fen adamları ve elektrik mühendisleri tarafından e-imza ile imzalanarak yapılacak.

Elektronik imzanın kullanım alanları ve e-imza kullanan meslek gruplarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bir çok işlem e-imza ilke hız kazanmaya devam ederken geçtiğimiz günlerde bu işlemlere bir yenisi daha eklendi. Hem bireysel hem de kurumsal anlamda bir çok uygulamanın dijital platformlara taşınması kullanıcıların ve şirketlerinde işlemlerini uzaktan yapabilmesine imkan sağladı. MEDA ‘da bu konuda 2012 yılından beri süreci kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmekte ve yeni uygulamaları hayata geçirmekteydi. Yeni yapıların ilk bağlantı işlemleri olan enerji müsaadesi ve proje onay işlemleri 2012 yılından beri dijital ortamda yürütülüp 2016 yılında ise “Yalın Bağlantı Sistemi” ile tesisat kontrol başvurusu gibi bir çok işlem ve tüm abonelik işlemleri dijitale taşınarak daha kolay ve hızlı bir hale getirilmişti. Başvuru işlemlerinin dijital ortamda gerçekleştirilmeye başlanması hem başvuru sahiplerinin 7 gün 24 saat başvuru taleplerini iletmesine imkan sağladı hem de başvuru takibi sürecini kolaylaştırmıştı. Aynı zamanda fen adamlarının başvuru yapmak için kuruma gelme ihtiyacı ortadan kalktı ve zaman bakımından büyük kazanç sağlandı.

2021 yılında ise belirtilen hizmetlere ek olarak enerji müsaadesi, proje onayı, dağıtım sistemine bağlantı anlaşması ve tesisat kontrol işlemlerinin tamamını coğrafi bilgi sistemle ilişkilendirirken, bağlantı taleplerine ilişkin tüm süreçlerin yaşam döngüsünün takip edilerek kullanıcılara sunulan hizmetin kalitesini artırmaya devam edecek.