Hakem/İzleyici Değerlendirme Raporlarında E-İmza Dönemi

Hakem/izleyici değerlendirme raporlarının yalnızca e-imza ile gönderilmesi şartı getirildi.

E-imza gün geçtikçe yeni alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Özellikle uzaktan işlem yapabilme özelliği ile e-imza bireyler ve kurumlara yüksek ölçüde zaman ve para tasarrufu sağlıyor. E-imzanın kullanılmaya başlandığı yeni alanlardan biri de TEYTEB Programları Kapsamında Hakem ve İzleyici Değerlendirme raporları olarak açıklandı. Daha öncesinde hem e-imza hem de ıslak imzalı olarak gönderilebilen hakem/izleyici değerlendirme raporları 26.09.2020 tarihinden itibaren 1501, 1505, 1507, 1509 ve 1511 kodlu Destek Programları kapsamında yalnızca e-imza ile imzalanarak elektronik ortamda gönderilebilecektir.

Bir alanda daha elektronik imza kullanımının gerçekleşmesi ilgili alanlarda işlem gerçekleştirmesi gerekenlerin aklına e-imza nası ve nereden temin edilir sorularını getirdi. E-imza yalnızca devlet tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları’ndan 1,2 ve 3 yıllık paket seçenekleri ile temin edilebilmektedir. E-imza işlem özelinde alınmamakla birlikte br çok farklı işlemde de kullanılabilmektedir. Kurum adına temin edilemeyen e-imza yalnızca bireyler adına oluşturulur. Bireysel işlemlerde başta adres değişikliği olmak üzere pek çok farklı bireysel ve kurumsal işlem için kullanılmakta ve uzaktan işlem yapmaya imkan sağlayarak fiziki olarak hiç bir yere gitmeye gerek kalmaksızın imza ve onay işlemlerini tamamlamayı sağlar.

Aynı zamanda e-imza ile birlikte kullanılan çeşitli uygulamalar ihtiyaca göre pdf imzalama, PAdES, CAdES, XAdES imzalama gibi çeşitli imzalama seçenekleri sunmaktadır. E-GÜVEN Türkiye’nin ilk elektronik Sertifika Hizmet sağlayıcısı olarak e-imza ve e-imza çözümleri konusunda farklı seçenekler sunmaktadır. Bir kaç dakika içerisinde e-imza başvuru gerçekleştirerek e-imzanın avantajlarından faydalanabilirsiniz. E-imzanın yakın zamandan ise daha bir çok farklı alanda kullanılacağı öngörülmektedir.