E-İmza Kullanımı Artıyor

E-imza kullanımı artıyor. Toplamda 4,3 milyon sertifika oluşturuldu. 2019 üçüncü çeyrek verileri açıklandı.

Elektronik imza birey ve kurumların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Her yıl artan kullanımı ile imza işlemlerinin uzaktan ve bilgisayar ortamında kolaylıkla gerçekleştirilmesini sağlayan e-imza üretimi 2019 üçüncü çeyreği itibariyle 3,7 milyona ulaştı. Elektronik imzanın yanı sıra mobil imza üretimi ve kullanımında da artış gözlendi. 598 bini mobil imza olmak üzere toplam üretilen sertifika sayısı 4,3 milyona erişti.

Kurumların her geçen gün dijitalleşmesi imza işlemlerinin de dijital ortama taşınmasını sağlıyor. Aynı zamanda kağıt tasarrufu, kargo maliyetlerinde düşüş gibi diğer faktörler de devreye girdiğinde hem zaman hem paradan tasarrufa imkan veren e-imza sayesinde kurumların işleri kolaylaşıyor. E-imza yalnızca kurumsal şirketlerin işlemlerinin kolaylaşmasını sağlamıyor. KOBİ’ler, bireyler ve belediyeler başta olmak üzere bir çok kamu kurumu elektronik imza ile pek çok farklı işlem gerçekleştiriyor.

Üniversitelere kadar yaygınlaşan e-imza sayesinde üniversite diplomaları da elektronik imzalı olarak imzalanabiliyor. Yakın gelecekte kullanım alanının daha da artacağı ve daha çok bireysel işlemde kullanılacağı ön görülen elektronik imzaya sahip olmak da bir o kadar kolay. Yetkili ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar’a) yapılacak başvuru ve gerekli kimlik doğrulama işleminin akabinde dakikalar içerisinde e-imza sahibi olmak mümkün.

Elektronik imza ile birlikte kullanılan ürünler ise kurumsal anlamda şirketlerin işlemlerini kolaylaştıran diğer bir ayrıcalık. İmzalamanız gereken binlerce doküman olduğunu hayal edin kurumunuz bir özle k-okul, kurs merkezi vb. bir yer olabilir. Ya da binlerde fatura imzalamanız gerektiğini hayal edin tüm bu işlemleri manuel imzalama yöntemi ile gerçekleştirmeye çalıştığınızda normal iş süreçlerini aksatacak düzeyde bir vakit kaybı oluşturabilecekken, pdf imzalama programları, yazılım kütüphaneleri ve HSM gibi araçlar tüm bu imza işlemelerini ihtiyacınız ve niteliğe göre dakikalar hatta saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecek düzeye indirgiyor. Siz de hızlı ve güvenli bir şekilde imza işlemlerinizi yönetmek, aynı zamanda zaman ve paradan tasarruf sağlamak isterseniz www.e-guven.com web sitemizi ziyaret edebilir online başvurunuzu hızlıca gerçekleştirerek e-imzanın kolaylıklarla dolu dünyası ile tanışabilirsiniz.