Japon Robot Uzmanı Çocuk Robot Geliştirdi

Japon Robot Uzmanı Profesör Hiroshi Ishiguro 10 yaşında bir çocuğa benzeyen robot geliştirdi. Çocuk robotun yapabildikleri merak edilirken gerçek bir çocuğu bu derece andırması da dikkatlerine üzerine topluyor.

Son yıllarda yapay zeka kelimesini duymayanımız yoktur. Henüz bir yapay zeka ürününüz olmadığını düşünebilirsiniz fakat bir çok yapay zeka ve robot ürün hayatımıza çoktan dahil oldu hatta uzun süredir bizimle diyebiliriz. Günümüzde ses komutu ile aramalardan, akıllı ev asistanlarına, telefonlarımıza her geçen gün eklenen özelliklerden, dronlara  kendi kendini yönetebilen teknolojiler gelişmeye ve hayatımızda yer edinmeye devam ediyor.

Tüm bunların yanı sıra her daim yanımızda hatta vücudumuzda taşıdığımız giyilebilir teknolojiler ve birbiri ile iletişime geçebilen ürünler hayatımızı bir yandan kolaylaştırırken bir yandan da bizi insanlığın geleceği konusunda tedirgin edebiliyor.

Çocuk Robot Ibuki
Görsel: https://www.robothusiast.com

Son zamanlarda sıklıkla duymaya alıştığımız yapay zeka kelimesi robotlarla hayat buluyor. Konuşabiliyor, öğrenebiliyor ve hareket edebiliyorlar. İşte bu yeniliklerden bir tanesi de yakın zamanda Japon Profesör Hiroshi Ishiguro tarafından geliştirilen ve adeta 10 yaşında bir çocuğu andıran Ibuki adındaki çocuk robot. Aslına bakarsanız insansı robotların günümüzde en popüleri haline gelen, Hanson Robotic tarafından geliştirilen hatta kendisine vatandaşlık dahi verilmiş olan  Sophia bu konuda en bilinen örneklerden olsa da Hiroshi Ishiguro’nun geliştirdiği Ibuki yapabildikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Şuan için bir araştırma robotu olarak değerlendirilen Ibuki’nin gelecekte başka çalışmalar için de kullanabileceğine değinen Ishiguro Ibuki’den önce 2008 yılında kendine çok benzeyen bir robot geliştirdi. Ardından ise bugüne kadar geliştirilen en insansı robot olarak değerlendirilen Erica’yı tasarladı. Son robotu Ibuki ile çalışmalarına devam eden profesör robotun insanlarla iletişim kurabilmesi, yürümesi ve jest ve mimiklerle kendini ifade edebilmesi konusunda çalışmalarını sürdüğünü belirtiyor.

Ibuki, Toplamda 37 kg olan  1 metre  20 santimetre uzunluğunda, etrafındaki yüzleri tarayabiliyor,  hareket edebiliyor aynı zamanda  istem dışı gerçekleştirdiği mimiklere sahip olması ile dikkat çekiyor. Gelecekte insanların insansı robotlarla bir arada yaşamına yönelik bir gelecek hayal eden Ishigro, Ibuki konusunda da bir hayli umutlu yeni keşfi Ibuki’nin daha farklı gelişmelere destek olacak bir araştırma robotu olduğunu belirten profesör Ibuki’nin bilgisayarlı görme ve yeni nesil teknolojiler konusunda bir alt yapı oluşturacağı düşünülüyor.