15 Yaş Altı Çocukların Kimlik Kartı Başvurularında E-İmza Dönemi

15 yaş altı çocukların kimlik kartı başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Başvurular e-imza ve mobil imza ile yapılacak.

E-imza kurumsal hayatta yaygın kullanımının yanı sıra bireysel olarak da yaygınlaşmaya devam ediyor. Adres değişikliği işlemlerinin yanı sıra yeni bir haberle artık 15 yaş altı çocukların kimlik kartı başvuruları da e-devlet üzerinden e-imza ve mobil imza ile gerçekleştirilebilecek.

15 yaş altı çocukların veli veya vasileri, e-Devlet üzerinden nüfus müdürlüklerine gitmeden kimlik başvurusu yapabilecek” açıklamasıyla duyurulan hizmet başladı. Böylece, vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmeden velisi veya vasisi olduğu 15 yaşını tamamlamamış çocuklarının kimlik kartı başvurusunu e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Başvuru işlemine başlamadan önce ilgili değerli kağıt bedelinin yatırılarak, kimlik kartı başvurusunun ne amaçla yapıldığı, kimlik kartının hangi adrese ve kime teslim edileceği gibi detaylar seçilerek kimlik kartı başvurusu tamamlanabilecek.

TCKK başvurusu yapılacak çocuğun Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması şartı istenecek. TCKK değerli kağıt bedeli, “https://ivd.gib.gov.tr” internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılabilecek.

Özellikle pandemi döneminde şirketlerin yanı sıra bireylerin de işlemlerini uzaktan gerçekleştirmek istemesi e-imzanın daha da yaygınlaşmasını sağlıyor. İlerleyen günlerde dijitalleşme ile birlikte e-imzanın daha da yaygınlaşması ön görülmektedir.