Kişisel Verilerin İhlalinden Korunmak

Kişisel verilerin korunması nedir? Kişisel veriler nasıl korunur? Bu alanda kullanılabilen uygulamalar nelerdir?

Kişisel verilerin korunması özellikle kendisi ile ilgili kanun berberinde hem kurumları hem de bireyleri etkileyen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle online platformlarda yoğun bilgi paylaşımına açık bir ortamda hem bireyler açısından kendi veri güvenliklerini sağlamak hem de kurumlar açısından müşterisi olan bireylerin verilerine ilişkin bilgilierin güvenliğini sağlamak her geçen gün daha fazla güvenlik önlemi sağlamayı gerektiriyor.

Kişisel verilerin güvenliğinin sağlanamaması kurumları yasal sorumluluk altında bırakırken bireylere de paylaştıkları bilgileri güvendikleri kurumlarla paylaşmaları ve veri paylaşmak istedikleri kurumların kendilerine sundukları kanuna uygun formları onaylamaları istenmektedir. Fakat hem kanun hem kurum ve bireyler gerekli çabayı sarf etmesine rağmen bazen yine de bu durumu aşan ve ihlale sebep olarak kişilerin etkilenmesine neden olan durumlar olabiliyor. Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun açıkladığı verilere göre 2017 yılından bu yılın Ekim ayına kadar geçen süre zarfında 129 adet “veri ihlal bildirimi” alındığını ve bu ihlallerden kaynaklı 3 milyon kişinin etkilendiği belirtildi.

Kişisel verilerin kurum tarafında korunmasına yönelik ise özellikle saha ekipleri ve diğer dış birimlerde çalışan fakat doğrudan müşteri verilerini almak zorunda olan çalışanların kullanımına uygun olan Zumizum KVK uygulaması mevcut. Zumizum KVK saha çalışanlarının dışarıda çektikleri fotoğraf ya da belgelerin görsellerinin çalışanların cihazlarında kalmasına engel oluyor ve doğrudan belirtilen hedef sisteme aktarım sağlayarak kişilerin verilerine çalışanlar tarafından ulaşılmasına imkan vermiyor. Aynı zamanda Zumizum sayesinde bu işlemleri gerçekleştirmek için ek bir cihaza ihtiyaç duyulmadan saha ekipleri kendi tablet ve telefonlarını kullanarak kendilerine ait cihazlarda veri tutma riski olmadan kolaylıkla işlem yapabiliyor. Eğer sizin kurumunuzda satış, destek vb. sahada çalışan ekiplerden oluşuyor ve müşteri bilgisi paylaşımı gerektiren işlemleriniz mevcut ise Zumizum uygulamasını mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz. Uygulama App Store ve Play Store üzerinden indirilebilmektedir. Fakat kullanıcının bağlı olduğu şirketin uygulama içerisinde ilgili kullanıcıya hesap açtırması ve aynı zamanda uygulamayı kullanabilmek için kurum adına satın alım gerçekleştirmesi gerekiyor. Zumizum hakkında daha detaylı bilgi için E-GÜVEn web sitesini ziyaret edebilir ya da kurumsalsatis@e-guven.com adresi üzerinden E-GÜVEN ‘e ulaşabilirsiniz.