Elektronik İmza Son Çeyrekte Yüzde 6 Arttı

Pandemi dönemi ile elektronik imzaya olan talep arttı. İşler evlere imzalar dijitale taşındı.

Pandemi dönemi ile birlikte kişiler arası temasın en aza indirilmesi gündemdeki önemli konulardan biri özellikle çalışma ortamında evden çalışmaya geçilmesi ile de elektronik imza olan ihtiyaç ve talep büyük ölçüde arttı.

Son dönemde yapılan araştırmaların yan sıra Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından açıklanan veriler de bunu doğrular nitelikte. BTK, 2020 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Pazar Verileri Raporu’nu yayımladı. 2020 yılının ikinci çeyrek verilerine göre, elektronik imza sayısı 4 milyon 339 bin 192’ye, mobil imza sayısı ise 650 bin 544 ‘de ulaştı. Toplamda 4 milyon 989 bin 736 elektronik sertifika oluştururdu.

Kurumsal anlamda kullanımın yanı sıra bireyler bir çok şahsi işlemi de e-imza ile gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Adres değişikliği gibi Nüfus Müdürlüğüne giderek gerçekleştirilmesi gereken işlemler e-imza ile uzaktan kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede hem işlemler hız kazanıyor hem de kalabalık ortamlardan uzak kalınmış oluyor.

2020 ilk çeyreğine göre değerlendirdiğimizde e-imza elektronik imza sertifika sayısı yüzde 6 artış gösterdi. mobil imza ise yüzde 2,4 artış gösterdi. Toplam üretilen sertifika geçmiş döneme kıyas yüzde 5,5 artarak 4 milyon 989 bin 736 rakamına ulaştı.

4,9 milyon e-sertifika üretildi

İşletmeler ve bireyler, bu yeni dönemde zaman ve mekandan bağımsız imza atmak için e-imza ve mobil imzayı tercih ettiler. Statista’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, e-imza pazarında 2023’e kadar dünya genelinde her yıl ortalama yüzde 34,7 büyüme bekleniyor. İşletmelerin e-dönüşüm hızı mevcut eğilimi sürdürdüğünde, 2023 yılı küresel e-imza pazarının 9 milyar dolar büyüklüğe ulaşması öngörülüyor.

Hem bireylerin hem de kurumların özellikle pandemi döneminde iş süreçlerinde kayıp ve gecikme yaşamamak adına işlemlerini dijitale taşıması , bir çok yeni kurum ve bireyin e-imzanın avantajlı dünyası ile tanışmasını sağladı. Siz de bireysel işlemlerinizde ve kurumunuza yönelik iş süreçlerinizde elektronik imza ile zaman kaybını ve teması en aza indirmek isterseniz. Online e-imza başvurusu gerçekleştirerek hemen e-imza sahibi olabilirsiniz.